Пошук з металошукачем: що слід знати починаючому копачеві
Пошук з металодетектором набуває все більшої популярності в Україні і для багатьох перетворюється на захоплююче і в усіх відношеннях корисне хобі. Однак, щоб коп був плідним і приємним, потрібно не тільки грамотно вибрати спорядження, наприклад, модель металодетектора, а й знати права, законодавчі обмеження і етику, якої повинен дотримуватися кожен археолог-любитель.
Елементи археологічного спорядження
Зрозуміло, пошук з металошукачем передбачає наявність безпосередньо металодетектора, які бувають:
-
грунтовими;
-
підводними;
-
глибинними;
-
ручними (пінпоінтери для точного виявлення об'єктів).
Найбільш популярними серед любителів є грунтові металошукачі - початкового рівня та напівпрофесійні.
Якщо потрібно купити металошукач для пляжу, то підійде саме такий.
Але крім металодетектора, будуть потрібні:
- Навушники. Щоб сторонні шуми не відволікали від сигналів приладу, які не завжди бувають чітко вираженими.
- Лопата. Продзвонити знахідку - півсправи, до неї потрібно ще докопатися. Наприклад, магазин Фортуна пропонує широкий вибір компактних саперних лопаток, в тому числі і складних.
- Сумка для знахідок, а краще декілька. Адже зберігати забруднені землею знахідки в кишенях просто незручно.
- Місткий рюкзак, в якому шукач скарбів зможе переносити спорядження і особисті речі. Адже не кожному розкопу можна під'їхати на машині.
- Дрібниці для пошуку - ніж, ліхтарик, пензлик або щітка для чистки знахідок.
Пошук з металошукачем: чи можна купити і користуватися металодетектором законно
Говорячи про металошукачі, потрібно розділяти легальність покупки і зберігання і законність використання. Законодавства різних країн в цих питаннях відрізняються один від одного.
Наприклад, в Болгарії придбати пошукове обладнання може будь-хто, але при цьому, якщо детектор куплений археологічним музеєм, йому потрібна державна реєстрація. З копом все трохи інакше. Приватним особам законодавчо заборонено займатися пошуком археологічної спадщини на будь-яких історичних об'єктах - як уже відкритих і зареєстрованих в державному реєстрі, так і ще невідомих науці.
Іншими словами, болгарський археолог-любитель не зможе скористатися купленим металошукачем на території своєї країни.
В Англії, де аматорський коп виключно поширений, законодавство влаштовано інакше. Археолог-любитель не тільки може купити спеціальне обладнання, а й легко отримає ліцензію на пошук, приєднавшись до будь-якої любительської пошукової спільноти. Крім ліцензії, потрібен дозвіл власника землі, на якій буде проводитися пошукова операція.
При виявленні цінного артефакту винагороду отримують шукач і господар земельних угідь. Пріоритетне право на викуп знахідки надається національним музеям. При цьому цінність знахідки визначається не періодом, до якого вона належить, а виключно відсотком вмісту кольорових металів.
Також в Британії дозволено пляжний пошук (за окремий збір).
В Україні придбання металошукача абсолютно законно і не вимагає ніяких спеціальних дозволів або ліцензій.
Пошук з металошукачем в країні дозволено на всій території, крім зареєстрованих історичних і культурних пам'яток.
Інакше кажучи, приватна особа без дозволу (відкритого листа) не може виробляти розкопки курганів, старовинних городищ і подібних об'єктів.
Наприклад, будь-який коп з металошукачем або без нього на території Криму, швидше за все, виявиться незаконним. Занадто велика щільність культурних пам'яток грецької спадщини. Території, які колись належали Запорізькій січі, також можуть виявитися забороненими для аматорських пошукових робіт.
Нюанси українського законодавства щодо дозволених місць для розкопок
Закони України ( «Закон про охорону археологічної спадщини» та «Закон про охорону культурної спадщини») забороняють аматорський пошук в місцях, де розкопки непрофесіоналів можуть пошкодити «культурний шар», а також в місцях стародавніх і історичних битв та боїв. Простіше кажучи, формально аматорський коп заборонений в найбільш «врожайних» для копача місцях.
Однак пошук з металошукачем в локаціях, не внесених до списку об'єктів культурного значення державного реєстру нерухомих пам'яток України, не порушує букви закону. Це відноситься і до місць, де немає охоронних знаків, що повідомляють про те, що територія знаходиться під охороною міністерства культури або представляє історичну або культурну цінність.
Також можна займатися аматорською археологією в місцях, в яких культурні та побутові сліди проживання людини «молодше ста років». Дозволяє закон і пошук на регулярно оброблюваних полях.
Пошук металошукачем в лісі дозволений в тому випадку, якщо ліс:
-
не належить приватній особі (в цьому випадку знадобиться дозвіл власника території);
-
не є заповідником;
-
не відноситься до місць військових баталій.
Варто зазначити, що закони, пов'язані з археологічною сферою, в багатьох інших державах, в тому числі і сусідніх, сформульовані також. Кожна держава захищає культурно-історичний шар від пошкодження або руйнування і надає право розкопки історичних пам'яток тільки людям з профільною освітою.
Пошук з металошукачем: що робити, якщо на коп приїжджає поліція
Візьмемо за аксіому, що археолог-любитель знімає шурф в дозволеній локації, де немає ніяких обмежувальних знаків. В такому випадку на приїзд представників правопорядку варто реагувати виключно спокійно, тим більше що в діях копача немає нічого незаконного. Триматися варто ввічливо і доброзичливо. У будь-якій ситуації з представниками влади слід заручитися підтримкою.
На питання про свою діяльність шукач може відповісти, що шукає:
-
втрачений ланцюжок;
-
ключі;
-
пивні пробки (колекціонер);
-
чормет - пошук чормета не заборонений;
-
радянські монети, значки (монети радянського періоду не уявляють культурної цінності, так як вони молодші ста років).
Як доказ можна продемонструвати кілька заздалегідь приготовлених дрібниць.
Пам'ятайте, що тримати всі знахідки при собі небажано. Якщо не хочете виявляти цінну знахідку (якщо пощастило знайти щось по-справжньому цікаве), відразу перекладайте її в сумку для знахідок або рюкзак.
Крім того пам'ятайте, що в будь-якому випадку як незаконну діяльність можуть розцінити саме проведення розкопки (процес вилучення артефактів з землі, який правоохоронцям потрібно довести), а не зберігання знахідки в кишенях. Тобто за виявлені в кишенях радянські рублі шукача скарбів оштрафувати не можуть.
Якщо все ж правоохоронці наполягають на огляді, враховуйте, що він повинен проходити по протоколу і тільки в присутності двох понятих, яких правоохоронці повинні знайти. При цьому співробітники поліції не можуть привести понятих з собою заздалегідь, оскільки в такому випадку останні будуть вважатися зацікавленими особами. Крім того, поняті повинні носити різні прізвища, не бути родичами і бути старше 18 років.
Всі ці рекомендації носять попереджувальний характер. Найчастіше пошук з металошукачем і зустріч з поліцейськими для археолога-аматора на копі в дозволеному місці не має яких-небудь неприємних наслідків. Головне - знати свої права, бути спокійним, ввічливим і доброзичливим.
Пошук з металошукачем: важливе про знахідки
Звичайно, більшість копачів мріють знайти щось по-справжньому цінне: монети, прикраси, унікальні предмети побуту. Але не секрет, що більшу частину знахідок складають чорні метали. Зрозуміло, такими знахідками теж нехтувати не слід. Більшість захоплюються копом здають їх в лом або продають на аукціонах (наприклад, якщо знахідка є частиною бойової машини).
Таким чином, майже будь-яка знахідка може принести шукачеві користь і фінансову вигоду. Але слід пам'ятати, що деякі знахідки загрожують неприємностями з законом. А є й ті, що по-справжньому небезпечні для життя.
До першої категорії відносяться будь-які предмети, вільний обіг яких заборонено. Це може бути:
-
зброя або її комплектуючі;
-
патрони та інші боєприпаси;
-
цистерни із залишками ПММ;
-
порожні газові балони.
Спроба здати в металобрухт ці предмети може бути кваліфікована як правопорушення. Не приймають у пунктах здачі також частини пам'ятників і цвинтарних огорож.
До знахідок, які представляють потенційну небезпеку, відносяться в першу чергу боєприпаси - снаряди, міни і т.д. Про можливість подібної знахідки слід особливо пам'ятати тим, хто «копає війну».
Про виявлення таких «артефактів» слід повідомляти в службу МНС або поліцію. Причому досвідчені копачі радять робити це анонімно, попередньо знявши точні координати місця за допомогою GPS і повідомивши їх диспетчеру.
Пошук з металошукачем: вигідні знахідки
Що робити зі знайденими предметами, які мають реальну історичну цінність, кожен копач вирішує для себе сам. Законодавство України однозначно наказує будь-яку знахідку, що має матеріальну цінність, передавати державі. В цьому випадку тому, хто знайде покладається винагорода в розмірі 25% від вартості артефакту.
Однак сучасні реалії такі, що багато археологів-аматорів воліють продавати знахідки колекціонерам в обхід цього розпорядження. Але археологи-аматори повинні пам'ятати, що такі дії є незаконними і будь-яка спроба продажу об'єкта, що несе культурно-історичну цінність, робиться на свій страх і ризик.
Що стосується продажу предметів, які такої цінності не становлять (монети, пивні кришки), закон не обмежує подібні угоди.
Багато археологів-аматорів складають з таких предметів власні колекції або передають їх невеликим краєзнавчим музеям для поповнення експозиції.
Пошук з металошукачем: комунікація з місцевими жителями
Кожен археолог-любитель знає, що пошук з металошукачем, якщо він не проводиться в зовсім вже віддалених районах, неминуче пов'язаний з необхідністю спілкування з місцевими жителями. Будувати діалог з ними потрібно так само, як з представниками правопорядку, на питання відповідати прямо і доброзичливо. Упор можна робити на те, що копач шукає чормет і очищає конкретну ділянку від брухту, який заважає обробляти землю і може бути небезпечний.
Якщо місцевим жителям з якихось причин проведення операції неприємно і копача просять піти, найбільш розсудливо не вступати в конфлікт, а вибачитися і здійснювати пошук з металошукачем в інший локації. Особливо це стосується пошуку в полях.
Етика копача
Щоб не заслужити антипатії місцевого населення і своїх «колег», потрібно дотримуватися кількох правил:
-
Не слід проводити пошук з металошукачем на вже засіяних полях. Проводьте коп тільки на необроблених або тих, де урожай вже знятий.
-
Не варто випалювати траву для полегшення процесу копа.
-
У лісах категорично не слід розкопувати коріння дерев.
-
Будь-який розкоп після себе слід засипати землею і утрамбувати її, щоб не залишати ям і вибоїн.
-
Пам'ятайте, що коп «чужого» шурфу теж вважається поганим тоном.
Пошук з металошукачем: все необхідне в магазині Фортуна
Магазин металошукачів і супутнього спорядження Фортуна пропонує широкий асортимент обладнання, інструментів і аксесуарів професіоналам і тим, для кого пошук з металошукачем - цікаве захоплення.
На сайті магазина можна легко знайти:
-
котушки для металодетекторів від провідних виробників;
-
навушники;
-
рюкзаки;
-
спецодяг;
-
книги і журнали по копу.
Відгуки задоволених покупців хвалять продукцію за високу якість, а інтернет-магазин - за лояльні ціни.
Бонусом виявиться можливість не купувати металошукач, а взяти його в оренду.
Інші статті
Металошукачі Б/У: Варто чи ні
Вибір металошукача — завдання не з простих, особливо якщо це ваш перший крок у світ пошуку скарбів або колекціонування. Часто початківці зіштовхуються з питанням: чи варто інвестувати значну суму в новий прилад, чи, можливо, краще обрати металошукачі б/у? Рішення придбати металошукач бу має свої переваги й ризики, що потребують уважного підходу. Такий варіант може бути ідеальним для новачків, які хочуть спробувати себе в цьому хобі, не витрачаючи великих коштів, а також для тих, хто шукає якісний професійний апарат недорого.
ДетальнішеЯк купити металошукач у Сумах: Поради та рекомендації для початківців і професіоналів
Вибір металошукача — це відповідальний процес, незалежно від того, чи ви початківець, чи вже досвідчений користувач. Якщо ви вирішили купити металошукач, важливо врахувати кілька ключових аспектів, які допоможуть зробити правильний вибір і уникнути непотрібних помилок. У Сумах, як і в інших містах України, можна знайти чимало варіантів для покупки цього пристрою. Варто звертати увагу на магазин металошукачів, який пропонує не лише широкий асортимент, але й надає гарантію на всі товари.
ДетальнішеNokta Legend vs Minelab Equinox 900, порівняння металошукачів на основі відгуків пошуківців.
На сучасному ринку металошукачів є кілька моделей, які виділяються завдяки своїм високим технологічним характеристикам та широким можливостям використання. Серед них особливо варто звернути увагу на такі пристрої, як Nokta Legend та Minelab Equinox 900, які заслужили визнання професіоналів і любителів пошуку металів по всьому світу. Обидві ці моделі стали лідерами ринку завдяки своїм інноваційним функціям та рекомендаціям користувачів, які наголошують на їхній надійності, точності та здатності працювати в різних умовах.
ДетальнішеЯк вибрати металошукач у Кропивницькому
Захоплюючий світ пошуку скарбів відкриває безмежні можливості для пригод, і вибір правильного металошукача може значно збільшити ваших шансів на успіх. У Кропивницькому існує кілька магазинів металошукачів, де можна купити якісний та надійний прилад, який стане вашим надійним помічником у пошуках. Чи ви новачок у цій справі, чи досвідчений шукач, важливо вибрати оригінальний металошукач з гарантією, що відповідає вашим потребам та бюджету.
Детальніше